Dzień Wszystkich Świętych vs Halloween


Z zamiarem napisania kilku słów w tej kwestii i jednocześnie chęcią poznania Waszej opinii noszę się już od kilku tygodni - dokładnie od momentu kiedy w sklepach ponownie wszechobecne stały się przebrania trupów czy  czarownic.
Od ostatnich kilku lat obserwuję rosnące w siłę zjawisko przechwytywania przez nasze społeczeństwo coraz większej ilości obrzędów czy świąt bardzo celebrowanych na zachodzie, tutaj skupię się na jednym - Halloween.
Pamiętam kiedy emigrowałam z kraju nikt nawet słowem nie wspominał o przebieraniu się i zbieraniu cukierków, na dzień przed "Wszystkimi Świętymi", nikt w wiadomościach nie podawał informacji na temat takowego święta, sklepy nie świeciły kostiumami, w telewizji nie było reklam związanych z ta tematyką.
 30-ty dzień października przechodził bez większego echa, był to czas kiedy wszyscy przygotowywali się do dnia który będzie "po".Jak daleko sięgam pamięcią to był dzień kiedy mam gorączkowo się uwijała kupując znicze i wieńce, w domu rozpościerał się piękny zapach świerku czy jodły. Dekadę później ważniejsze jest jak najbardziej wymyślne przebranie, makijaż, impreza. Obchodzenie Halloween wdarło się na dobre do kalendarza świąt obchodzonych w kraju.Odnoszę wrażenie, że Dzień Wszystkich Świętych ostatnimi laty w większej mierze jest pielęgnowany przez starszą część społeczeństwa. Martwi mnie, że może on odejść razem z tym pokoleniem.
     Jakie jest Wasze zdanie?
buziaki
Ania

0 komentarze:

Post a Comment

NIE ZOSTAWIAJCIE KOMENTARZY SŁUŻĄCYCH AUTOPROMOCJI BĄDŹ STRON PERSONALNYCH. WSZYSTKIE WIADOMOŚCI ZAWIERAJĄCE TAKIE TREŚCI - BĘDĄ USUWANE